Ako pokračujeme v DI
Aj keď myšlienka transformácie DSS bola rozpracovaná už v roku 2012 , k zahájeniu jej realizácie došlo až koncom v roku 2018, keď bol schválený aktuálny Transformačný plán Domova sociálnych služieb Ladomerská Vieska (Zastupiteľstvom BBSK 22.10.2018). V roku 2018 došlo k zakúpeniu pozemku v Žiari nad Hronom (60 000 eur) s cieľom výstavby nového bytového objektu s kapacitou pre 12 PSS, kde bude zariadenie podporovaného bývania.
Takisto v roku 2018 bol zakúpený dvojdom v obci Ladomerská Vieska (160 000 eur), ktorý bude rekonštruovaný pre 12 PSS . V tomto objekte bude špecializované zariadenie .
Existujúci objekt - Dankov dom, prejde rozsiahlou rekonštrukciou. V Dankovom dome bude špecializované zariadenie pre 12 PSS.
Hlavný objekt, ktorý v súčasnej dobe slúži ako administratívne zázemie pre personál a zároveň ubytovacia forma pre službu DSS, prejde takisto rekonštrukciou s nadstavbou objektu. Po realizácii bude hlavná budova slúžiť ako Centrum denných aktivít pre PSS a v nadstavbe bude umiestnené administratívne zázemie pre personál.
Z existujúcej kapacity 50 miest, bude do prvej etapy DI zapojených 36 prijímateľov, ostatní PSS budú zapojení do DI v 2. etape.
Doposiaľ bolo v roku 2019 (2018) investovaných 258.200,- eur.
Víziou DSS Ladomerská Vieska je napomôcť PSS získať sebapoznanie a sebadôveru, vďaka ktorej sa dokážu dobrovoľne rozhodovať a svoje rozhodnutia vedieť obhájiť.
• Ukázať komunite sebestačnosť a jedinečnosť PSS.
• Podporiť akceptáciu PSS prostredím.
• Otvárať cestu k návratu domov a sebarealizácii PSS prostredníctvom tolerantnej a informovanej komunity.
Poslanie
1. Individuálny prístup k PSS so závažnými a pretrvávajúcimi psychickými poruchami, založené na holistickom prístupe ku klientom.
2. Detailne poznať sociálne prostredie, na základe toho poskytnúť PSS možnosti na sebarealizáciu, zistiť jeho potenciál.
3. Dať PSS príležitosť prejaviť sa v inom prostredí a v inej úlohe a činnostiach / zamestnanec /.
4. Iniciatívne vyhľadávať a vytvárať príležitosti k aktivizácii klientov.
5. Spolupracovať s miestnymi náboženskými, kultúrnymi, spoločenskými organizáciami a miestnymi samosprávami.
6. Pripraviť ich pre samostatný život s potrebnou mierou podpory.
Hlavným cieľom procesu deinštitucionalizácie Domova sociálnych služieb Ladomerská Vieska je podpora prijímateľov sociálnych služieb v ich návrate do prirodzeného prostredia a spoločenského života, vytvorenie podmienok pre využívanie bežne dostupných verejných služieb a nadväzovanie sociálnych kontaktov v komunite. Naplnenie tohto cieľa sa dosiahne transformáciou inštitucionálneho systému služieb na systém komunitných sociálnych služieb. Vytvorí sa sieť rôznorodých pobytových, ambulantných a neskôr aj terénnych sociálnych služieb, ktorá významne sfunkční systém uspokojovania individuálnych potrieb občanov v objektoch, ktoré sa svojím vzhľadom, polohou a kapacitou neodlišujú od bežného spoločenského štandardu. Občania -prijímatelia sociálnych služieb sa budú podporovať, aby v čo najväčšej miere využívali možnosť žiť bežným, nezávislým spôsobom života, o ktorom môžu sami rozhodovať.
Domov sociálnych služieb Ladomerská Vieska sa úspešne zapojilo do Národného projektu Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov ITMS2014-312041R446, ktorý realizuje Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v spolupráci s partnermi: Radou pre poradenstvo v sociálnej práci, Slovenskou úniou podporovaného zamestnávania a Fakultou architektúry STU – Výskumným a školiacim centrom bezbariérového navrhovania – CEDA. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Počas trvania projektu od augusta 2018 do októbra 2023 sa postupne zamestnanci v štyroch cykloch budú zapájať a aj sa zapojili do vzdelávania. V súčasnosti prebieha 1.cyklus.
V rámci projektu nám bolo poskytované poradenstvo, konzultácie, supervízie a vzdelávanie v rámci certifikovaných kurzov, informačných seminárov a tematických workshopov. Vzdelávanie je zamerané na rôzne oblasti deinštitucionalizácie (DI), napr.: na riadenie zmien počas procesu transformácie zariadenia, prípravu pracovníkov zariadení na zmenu prístupu ku prijímateľom sociálnych služieb (dôraz na individuálny prístup), na oboznámenie sa s princípmi univerzálneho navrhovania v architektúre, na predstavenie nových foriem práce s prijímateľmi, ktoré sú zamerané na aktivizáciu a rozvoj pracovných zručností s cieľom začleniť ich do pracovného procesu, a podobne.
V decembri 2019 sa revidoval Transformačný plán v spolupráci s konzultantmi. Od júna 2019 prebiehala v zariadení aj supervízia v rozsahu 1x mesačne. Do supervízie bolo zapojených 10 zamestnancov.
25.07.2019 bola podpísaná Zmluva o dielo na vypracovanie projektovej dokumentácie.
25.11. 2019 bola projektantmi odovzdaná projektová dokumentácia a súčasne bolo zahájené stavebné a územné konanie k stavbe a rekonštrukciám objektov. Na všetky budovy už máme vydané právoplatné stavebné rozhodnutie.
Prebiehali tiež prípravy na vypracovanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok. ŽoNFP sme podali 28.februára 2020. V súčasnej dobe prebieha schvaľovací proces na Ministerstve pôdohospodárstva.