Rozvoj pracovných zručností
Rozvoj pracovných zručností je v zmysle zákona č. 448/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov odborná činnosť na osvojenie pracovných návykov a zručností fyzickej osoby pri vykonávaní pracovných aktivít pod odborným vedením na účel obnovy, udržania alebo rozvoja jej fyzických schopností, mentálnych schopností a pracovných schopností a jej začlenenia do spoločnosti.
Zariadenie vytvára možnosti pre pracovnú činnosť prijímateľov. Úlohou sociálnej práce v našom zariadení je umožnenie prijímateľom sociálnej služby zapojiť sa do množstva aktivít, podľa ich záujmov, možností a schopností, poskytnúť im priestor na sebarealizáciu, zvýšenie samostatnosti, rozvoj osobnosti a tým prispieť k postupnej eliminácii patologických javov v správaní.V rámci rozvoja pracovných zručností sa podieľajú na skrášľovaní vonkajšieho areálu a interiéru zariadenia (vianočná, veľkonočná, fašiangová, aktuálna výzdoba).
Náplň činnosti zahŕňa:
- Ergoterapia - organizované brigády v areály zariadenia – okopávanie kvetinových záhonov, udržiavanie skalky, starostlivosť o izbové kvety, zametanie chodníkov, vyhrabávanie lístia a pod. Takýmto spôsobom si prijímatelia sociálnej služby vytvárajú určitý vzťah k prostrediu, v ktorom žijú.
- Arteterapia - práca s papierom, prírodným materiálom, servítková technika, výroba pohľadníc, kvetov, pletenie z vlny, vyrezávanie, maľovanie, vytváranie ozdobných predmetov i úžitkových predmetov, maľovanie na sklo, výroba sviečok
- Dramatoterapia - nácvik divadelných predstavení, rozvíja vyjadrovanie, tvorivosť, empatiu a fantáziu. Prijímatelia sociálnej služby sa prezentujú v rámci obce a kraja.
- Biblioterapia - vhodne vybraná kniha má na prijímateľa sociálnej služby terapeutické účinky – napĺňa optimizmom, prináša nasledovania hodné vzory, pomáha mobilizácii psychických síl, zmysluplne vypĺňa čas.
- Canisterapia - využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka, v staraní sa o psa nachádzajú prijíamteľa sociálnej služby životnú úlohu, ľahšie nadväzujú a udržiavajú priateľstvá.
- Voľnočasové aktivity - pohybové schopnosti prijímateľa sociálnej služby sú rozvíjané prostredníctvom pravidelne organizovaných poznávacích vychádzok, výletov, loptových a pohybových hier a súťaží, psychomotorickými hrami a posilňovacímí cvičeniami.
- Záujmová činnosť – práca s PC a internetom.
Prijímateľom sociálnej služby sa venujú zamestnanci - inštuktori sociálnej práce a sociálny pracovník prostredníctvom rozvoja pracovnej činnosti , realizovanej v troch dieľňach a jednej internetovej miestnosti.
Dielne sú vybavené materiálom z ktorého sa vyrábajú rôzne výrobky (maľby, sviečky, výrobky z prútia, dreva, krakerované predmety), rôznymi hrami, šijacím strojom atď. Výrobky ponúkame na predaj na vianočných, veľkonočných trhoch a rôznych akciách. Je možné ich zakúpiť aj priamo u nás. Nad hodnotu 10 € zasielame výrobky aj na dobierku poštou.
Internetová miestnosť slúži pre potreby výučby, tréning pamäte (vizuálna pamäť, grafomotorické cvičenia, priestorová pamäť), a v sprievode zamestnanca môžu prijímatelia sociálnej služby využiť aj počítač s pripojením na internet. Inštalovaný je operačný systém Microsoft Windows 7. K počítaču je pripojená tlačiareň.